جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.

حاضران جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران (سینما حقیقت)

جشنواره سینما حقیقت که اولین بار در سال 1386 توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حدیث  ناب ” حقیقت بهترین راهنماست” از حضرت علی (ع) برگزار شد هر سال آذر ماه در شهر تهران برگزار می گردد.

این جشنواره بین المللی هر سال با هدف آشنایی فیلمسازان با تازه های سینمای بین الملل ، ارائه واقعیت های اجتماعی در قالب سینمای مستند ، انعکاس تاریخ و فرهنگ ایران ، جان بخشیدن به سینمای مستند خلاق و تاکید به برطرف شدن موانع تولید فیلم مستند با توجه به اهمیت اقتصادی سینمای مستند در بخش مسابقه ملی ، مسابقه بین الملل ، کارگاههای تخصصی ، بخش های جنبی ملی و بین المللی ، جایزه شهید آوینی و بازار بین المللی فیلم مستند در قالب مستند های بلند ، نیمه بلند و کوتاه ارائه می شود. فیلم های منتخب این جشنواره به طور همزمان در استان های مختلف کشور به نمایش در می آیند که علاوه بر تهران شامل 19 استان دیگر ایران نیز می شود.

ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت که امسال از 18 تا 25 آذر ماه برگزار می شود در پایان چهارمین روز این جشنواره گزارش کرد که بیش از 50 مستند بخش مسابقه ملی و بین المللی در پردیس سینمایی چارسو اکران شدند که تعدادی از آن ها پیش از زمان اکران به معرفی مستند های خود و توضیح درباره ایده شکل گیری آن ها پرداختند . در این روز پنج فیلم برتر از نگاه تماشاگران که تنها فیلم های بخش مسابقه ملی را شامل می شود به ترتیب رتبه : تارهای ممنوعه (حسن نوری) ، جایی برای فرشته ها نیست (سام کلانتری) ، پروژه ازدواج ( حسام اسلامی ) ، قرقبان ( فتح الله امیری ) و صد سال تنهایی (مهدی فارسی ) بودند. عنوان پر مخاطب ترین فیلم های روز چهارم جشنواره را هم آشو(جعفر نجفی) ، خسوف (محسن استاد علی ) و واکس چه (کامران حیدری) نصیب خود نمودند که در سانس های ویژه شنبه 23 آذر هم به نمایش در می آیند.  

امسال در سیزدهمین دوره جشنواره سینما حقیقت فیلم های زیر در بخش های مختلف به عنوان منتخب هیات داوران جشنواره حضور دارند:

-بخش مستند کوتاه (مسابقه ملی)

13 هزار قدم (اشکان احمدی) ، آبشار (علی شهابی نژاد) ، آشو (جعفر نجفی )، آنها (رضا عبیات)، آهسته و آرام (دلاور دوستانیان)، ارغوان (محمد صحرایی) ، آسفوماتو (امیرعلی میردیکوند) ، ایرانوود (رضا دانش پژوه) ، بر فراز صخره های مرتفع (علی احمدی زرین کلایی) ، پدر بزرگ (آرش رخشا) ، پلاک 13 (ریحانه ظهیری) ، پنهان (شیرین برق نورد) ، تا شش مدت دیگر (الهام مرتضوی)، تنها چند متر (حجت طاهری) ، خانه سنگی (محمد علی یزدان پرست ) ، خط بغض (مختار عبداللهی )، دموکراسی (تورج کلانتری) ، دیوارهای نخی (عباس عمرانی بیدی) ، عروسکان (علی دلکاری) ، فرزندان خونیار(آرمان قلی پور دشتکی) ، قاب های گمشده (حسن نقاشی ) ، قیچی (الناز دیبا فر) ، کارواش (محسن سخا)، کزار (محسن عقیلی ) ، کرار (محسن عقیلی) ، نا گفته های شهر شلوغ ( بابک گودرزی نژاد طهران ) ، هم نفس (محمد حسین دامن زن ) و همه چیز درباره آرزو (کتایون جهانگیری)

-مستند نیمه بلند (مسابقه ملی)

آتش (احسان مقدسی) ، آدور (محمد صادق اسماعیلی)، جمیله (محمد باقر شاهین) ، چشم ها و دست ها (پناه بر خدا رضایی)، خانم و آقای تامپ (فرهاد ورهرام )، رویای سیاه (ارد عطار پور)، سوسن در سحر می شکفد (روح الله اکبری)، سینما چهارباغ (علیرضا منصوری)، شیب تند (لقمان خالدی) ، قصری با دیوارهای قرمز (عباس رزیجی)، کاغذ پاره ها (بهزاد نعلبندی)، گلوله باران (مرتضی پایه شناس و حسین مومن) ، ماهر (مسعود دهنوی) ، مهمانشهر(مهدی سقط چی) و واکس چه (کامران حیدی)

-مستند بلند (مسابقه ملی)

بانو عصمت (محمد حبیبی منصور) ، پروژه ازدواج (حسام اسلامی و عطیه عطار زاده ) ، تارهای ممنوعه (حسن نوری)، جایی برای فرشته ها نیست (سام کلانتری)، خسوف (محسن استاد علی) ، خط باریک قرمز (فرزاد خوشدست ) ، رنج زیر پوست (محسن جعفری راد) ، روزگار یک چهل ساله (امین قدمی ) ، روزی که رفت (هادی معصوم دوست) ، زمستان است (مهرداد زاهدیان )، صحنه هایی از یک جدایی (وحید صداقت ) ، صد سال تنهایی (مهدی فارسی )، عالیجناب (سجاد ایمانی) ، فرزندان شب (بهروز نورانی پور) ، قرقبان (فتح الله امیری و نیما عسگری) ، قصه دختران فروغ (خاطره حناچی)، نت های مسی یک رویا (رضا فرهمند) و نه کوچک نه بزرگ (محمد صادق رمضانی مقدم )

-مستند کارآفرینی

آرزوهایت را زندگی کن (حمید کوهپایی)، بافندگان خیال (سید محمد صادق جعفری ) ، خانه روشنان (زهرا نیازی ) ، خودکار (محمد ثقفی) ، در کنار هم (سید مجتبی خیام الحسینی) ، راویج (صادق داوری فر) ، رویای آب (محمد واعظی ) ، زنان آفتاب: یک گاه نگاری درباره دیدن (حامد ذوالفقاری) ، فرش چین (امیر منیری) ، قصه یک مرد ( سیاوش جمالی و عطا مهرداد) ، ماک در ایران (امین آزاد) ، من می خوام شاه بشم (مهدی گنجی) و مهمانی خداحافظی (لقمان خالدی)

-مستند شهید آوینی

با صبر زندگی (وحید فرهانی)، بانو عصمت (محمد حبیبی منصور) ، بوکس برای صلح (محسن جهانی)، پیر عالم سوز(محمد طه امیری)، پرسنل اداره سوم (ایمان گودرزی)، پیرمرد و خواننده (امیر اصانلو)، تنها مدرس (معین شافعی ) ، خاطرات بادیه (ساسان فلاح فر)، خاطرات موتور سیکلت (امیر حسین نوروزی) ، خط نورانی (نادر فرجی)، دموکراسی (تورج کلانتری)، دیده بان و بانو (محمد صفا)، روایت رهبری (مهدی نقویان) ، روایت سیل (مصطفی شوقی) ، زندگی میان پرچم های جنگی (محسن اسلام زاده ) ، زیر گنبد مینا(بهروز ملبوس باف اصفهانی) ، صدسال تنهایی(مهدی فارسی) ، عیسی (احمد شریف زاده ) ، کاست (حامد سعیدی راد)، کزاز (محسن عقیلی) ، گلوله باران (مرتضی پایه شناس و حسین مومن) ، مادر جبهه ها (شهرام میراب اقدم ) ، مخترع آهنی (محمد جواد رئیسی) ، مرهم (مسعود زارعیان ) ، مهدی عراقی را بکش (سید مصطفی حسینی)، مهدی که به دنیا آمد (امیرمهدی حکیمی و حجت بامروت) ، نبرد امواج (وحید فرجی) ، و تن من (حسین همایونفر) و یک کاج ،صد گنجشک (سید هاشم مرتضویان)

-مستند کمتر از 40 دقیقه (مسابقه بین الملل)

مادر قاصدکی(باربورا هولان) ، درد از آن من است (فرشید اخلاقی)، سلفی (نایرا سانس فوئنتس) ، آنچه که رخ داد(محمد کسابی) ، شب از راه می رسد (مایا نواکوویچ) ، زمین بازی پنج شنبه ها (هری زرنیکی) ، نیاز فوری به تازه کار (عثمان چاکر) و زنان گولاگ ( ماریانا یاروفسکایا)

-مستند بین 40 تا 70 دقیقه (مسابقه بین الملل)

مسابقه پخش نشده ( محمد صلاح) ، حیوانات از نفس افتاده (لی لی) ، وطنم تا زمانی که برگردم ( نوران اوزکان و اردال هوس) ، زخم ها (دیدیه کروس) ، قاشق (لایلا پاکالنینیا) ، سوما (آندری کوتسیا) ، سمفونی کارخانه اورسوس (یاشمینا وویچیک ) و راه بازگشت (ماکسیم ینس و دیمیتری پتروویچ)

-مستند بیشتر از 70 دقیقه (مسابقه بین الملل)

راننده ذاتی (دنیل فاره) ، کابل شهری در باد (ابوذر امینی) ، رینگ ساید (آندره هورمان ) ، قهرمان گله (تون فانت زانتفورت) ، مهمانشهر یا کشتارگاه  مسئله این است ( مهدی سقط چی) ، روستای رو به زوال (لوفیفانگ) ، بانوی اول (لارن گرینفیلد) ، سهیم شدن یا نشدن (مینا هینت و ملیس موهو)

-چشم انداز مستند بالکان (جنبی بین الملل)

بازی های خانگی (آلیزا کوالنکو) ، پدر جاسوس من (گیلتس گروبه و یاک کلمی ) ، کنش و واکنش (نون هیترچ) ، تجدید نسل (امیر کاپتانوویچ) ، نامیرا (سنیا اوکاپکینا) ، خورشید در شرق غروب می کند (اکساندر بلینسکی و آگنه دوویدایتیته) ، تمشک های وحشی (ماریانا واس و هدا بدنارشکی)

-مستند میلینیوم بلژیک (جنبی بین الملل)

آرئو (تاتو مورنو) ، زنی در اسارت (برنادت توزا ریتر) ، سنگدل (کلیر بیه و اولیویه ژوبار) ، هنوز تاریک نیست (فرانکی فنتون) ، رنگ آفتاب پرست (آندرس لوبرت) ، سوی دیگر همه چیز (میلا تورایلیچ) ، به سودوم خوش آمدید ( کریستین کرونس و فلوریان وایگن زامر)

-پرتره (جنبی بین الملل)

آندره تارکوفسکی یک نیایش سینمایی ( آندریوویچ تارکوفسکی) ، فلینی هرگز پایان نمی یابد (یوجینو کاپوچو) ، فلاویو-نکوداشت فلاویوبوچی (ریکاردو زینا) ، فورمن علیه فورمن (هلنا ترشتیکوا و یاکوب هینا) ، یاد درختان (صهیب قسم الباری مصطفی) ، شبح پیتر سلرز (پیتر مداک) ، توقف ناپذیر:شان اسکالی و هنر همه چیز (نیک ویلینگ) ، آنچه ناتمام گذاشتیم (مریم غنی)

-نمایش های ویژه (جنبی بین الملل)

الاغی به اسم جرونیمو (ارجون تالوار و بینیا تامسکین) ، بزن داغونش کن (لخ کووالسکی) ، به سلامتی (برونلا فیلی) ، دیه گو مارادونا (آصف کاپادیا) ، سرزمین عسل (لوبومیر استفائوو و تامارا کوتفسکا) ، تشییع جنازه رسمی (سرگلی لوزنیتسا) ، سفر خاویر ارو (خاویر کورکوئرا)، خانواده پریماورا (والنتینا پریماورا)

مستند های بخش خارج از مسابقه جشنواره سینما حقیقت

 آسوده بخواب کوروش (علی فراهانی) ، آقای طیاب (سیاوش نقشبندی) ، امید شهر خسته (مریم الهامیان و مصطفی حاجی قاسمی) ، بانوی واژه ها (محمد طالبی) ، چراغ برق (پوریا خلج طهرانی) ، داستان ناخدا خورشید (محمد عارفی نیا) ، دالیا (کامران جاهدی) ، روشنای زندگی (مریم فرهنگ ) ، سقوط – 64 (بهراد مهرجو)، شیر دیت (مسعود بابایی) ، صدام کن مامان (بهاره رهنما) ، کامی (میترا ابراهیمی) ، کمربندی (محمود ذاکری) ، گل کوچیک (امیر زوینی) ، مستشرق (مسعود طاهری) ، هشاش (محمد رضا خوش فرمان )

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به