جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.

نقد فیلم 1917 : بهترین فیلم جنگی بعد از فیلم نجات سرباز رایان

هیچ کس جنگ جهانی را به یاد نمی آورد ، هیچ شاهد زنده ای وجود ندارد که بتواند اطلاعات دست اولی از 100 سال قبل ارائه دهد و این اولین فیلمی است که در مورد آن ساخته می شود. جنگ های بزرگ دنیا در کتابخانه ها و فیلم ها زندگی می کنند و در این میان کمتر حماسه ای را می توان به هیجان انگیزی و ابهام آمیزی نبرد 1917 یافت . حتی اگر به عنوان یک بیننده جوانتر از آن هستید که دچار مشکل قلبی شوید این فیلم جنگی است که نفس را در سینه تان حبس می کند.

شوفیلد (جرج مکای) و بلیک (دین – چالز چپمن) دو جوان بریتانیایی در حال جنگ با آلمانی ها هستند ، که دستور می گیرند با شش ساعت پیاده روی تا خط مقدم از حمله ارتش گرفتار شدن ایشان در تله دشمن که  منجر به کشته شدن حتمی 1600 انسان می شود جلوگیری نمایند . به نظر می رسد سفر آن ها از میان سنگرهای بی انتها ، توده اجساد و اسب های مرده و مایل ها سیم خاردار در هم تنیده قرار نیست هیچ وقت به پایان برسد اما چیزی که آن ها را از میان میدان های مین قابل انفجار و معدن های متروک مجهز به مواد منفجره  به سمت جلو می برد فداکاری و وظیفه شناسی است . تصویری از چکمه های گل آلود ، در خیابان های سنگفرش شهرهای ویران شده و خالی از سکنه ، هر نوع برخورد انسانی می تواند به معنای نجات یا مرگ باشد.

حتی بعد از سخت شدن ماموریت وقتی مردی که همراهش را برای نجات خود تنها رها کرده و از شدت وحشت فلج شده در دست های یک خلبان آلمانی جان می دهد ، صحنه زیبایی رقم می خورد که توسط راجر دیکینز فیلمبردار مشهور برنده اسکار به تصویر کشیده می شود. سم مندس کارگردان ، فیلمنامه این سینمایی را با همکاری کریستی ویلسون به رشته تحریر درآورده ، با این که گاهی داستان فیلم آرامتر پیش می رود اما همیشه خطرات دیگری در گوشه و کنار به چشم می خورند. برخوردها خائنانه است و صدای شلیک اسلحه ها به قدری بلند می نماید که حتی شما هم خود را در قلب خطر حس می کنید.

این دو بازیگر نقش اول ، ماهر و گالوانیزه هستند و بوسیله  هنرمندان با استعداد بریتانیایی دیگری مثل کالین فرث ، مارک استرانگ ، بندیکت کامبربچ و ریچارد مدن پشتیبانی می شوند. سختی این کار قابل تامل است . هر جنگی یک جهنم به دنبال دارد ، مهم نیست چه زمانی رخ داده باشد ، ولی 1917 ، در مورد جنگی است که از زمان حاضر خیلی دور بوده و تقریبا از یاد رفته ، ولی بعد از فیلم سینمایی نجات سرباز رایان به عنوان بهترین تصویر جنگی دوباره به ذهن ها باز می گردد.

0 0 vote
Article Rating

منبع: observer

ورود به سایت دیدگاه ها 4
Subscribe
اعلام کردن به
guest
4 Comments
قدیمی
جدید ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی
علی
1 سال قبل

رکس رید منتقد این فیلم به نظر میرسه ابتدای نقدش را به اشتباه نوشته، یا فیلم را کامل تماشا نکرده.
حکایت و روایت های یکی از تفنگداران سپاه سلطنتی پادشاه به نام آلفرد مندس، پدربزرگ کارگردان این فیلم، به عنوان منابع دست اول تلقی میشه.

حسین محمدی
آدمین
حسین محمدی
1 سال قبل
Reply to  علی

بله درست است ولیکن منظور منتقد به نظر در خصوص الان است که هیچ شاهد زنده ای وجود ندارد که این مسئله را روایت کند همچنین پدربزرگ ایشان 1991 از دنیا رفته است. یعنی حدود 28 سال پیش . بنابراین منظور نویسنده در خصوص روایت این فیلم در سال 2019 ای است که هیچ شاهدی ندارد و همه مرده اند و فقط از همین دست روایت کردن های گذشته و کتاب ها و فیلم ها می شود استفاده کرد. ممنون از اطلاع دقیقتون

علی
علی
1 سال قبل

سخنان شما در پشتیبانی از منتقد تا حدودی صحیح است. عقلانی است در این ترجمه بگوییم افرادی هم که تا حدود سال 1919 (چهار سال جنگ مداوم) تمام روزهای جنگ را به یاد دارند، علی رغم گذشتن چند دهه، زنده هستند اما قدرت بیان کامل و موشکافانه ی آن روزها را ندارند. یکی از نمونه های این افراد، مادربزرگ بنده است که گاهی اوقات از این زمان صحبت هایی را می کند و ما گوش می دهیم.
پیشنهاد می کنم فیلم را خود تماشا کنید تا از نقد شما لذت ببریم.
با سپاس.

حسین محمدی
آدمین
حسین محمدی
1 سال قبل
Reply to  علی

ممنون از نکات شما .
حتماً در زمان ارائه نسخه در دسترس ما ایرانی نگاه میکنیم و نکاتی را بیان خواهیم کرد.
با تشکر

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x