ردکردن این

نقد فیلم 1917 : بهترین فیلم جنگی بعد از فیلم نجات سرباز رایان

هیچ کس جنگ جهانی را به یاد نمی آورد ، هیچ شاهد زنده ای وجود ندارد که بتواند اطلاعات دست اولی از 100 سال قبل ارائه دهد و این اولین فیلمی است که در مورد آن ساخته می شود. جنگ های بزرگ دنیا در کتابخانه ها و فیلم ها زندگی می کنند و در این میان کمتر حماسه ای را می توان به هیجان انگیزی و ابهام آمیزی نبرد 1917 یافت . حتی اگر به عنوان یک بیننده جوانتر از آن هستید که دچار مشکل قلبی شوید این فیلم جنگی است که نفس را در سینه تان حبس می کند.
شوفیلد (جرج مکای) و بلیک (دین – چالز چپمن) دو جوان بریتانیایی در حال جنگ با آلمانی ها هستند ، که دستور می گیرند با شش ساعت پیاده روی تا خط مقدم از حمله ارتش گرفتار شدن ایشان در تله دشمن که  منجر به کشته شدن حتمی 1600 انسان می شود جلوگیری نمایند . به نظر می رسد سفر آن ها از میان سنگرهای بی انتها ، توده اجساد و اسب های مرده و مایل ها سیم خاردار در هم تنیده قرار نیست هیچ وقت به پایان برسد اما چیزی که آن ها را از میان میدان های مین قابل انفجار و معدن های متروک مجهز به مواد منفجره  به سمت جلو می برد فداکاری و وظیفه شناسی است . تصویری از چکمه های گل آلود ، در خیابان های سنگفرش شهرهای ویران شده و خالی از سکنه ، هر نوع برخورد انسانی می تواند به معنای نجات یا مرگ باشد.
حتی بعد از سخت شدن ماموریت وقتی مردی که همراهش را برای نجات خود تنها رها کرده و از شدت وحشت فلج شده در دست های یک خلبان آلمانی جان می دهد ، صحنه زیبایی رقم می خورد که توسط راجر دیکینز فیلمبردار مشهور برنده اسکار به تصویر کشیده می شود. سم مندس کارگردان ، فیلمنامه این سینمایی را با همکاری کریستی ویلسون به رشته تحریر درآورده ، با این که گاهی داستان فیلم آرامتر پیش می رود اما همیشه خطرات دیگری در گوشه و کنار به چشم می خورند. برخوردها خائنانه است و صدای شلیک اسلحه ها به قدری بلند می نماید که حتی شما هم خود را در قلب خطر حس می کنید.
این دو بازیگر نقش اول ، ماهر و گالوانیزه هستند و بوسیله  هنرمندان با استعداد بریتانیایی دیگری مثل کالین فرث ، مارک استرانگ ، بندیکت کامبربچ و ریچارد مدن پشتیبانی می شوند. سختی این کار قابل تامل است . هر جنگی یک جهنم به دنبال دارد ، مهم نیست چه زمانی رخ داده باشد ، ولی 1917 ، در مورد جنگی است که از زمان حاضر خیلی دور بوده و تقریبا از یاد رفته ، ولی بعد از فیلم سینمایی نجات سرباز رایان به عنوان بهترین تصویر جنگی دوباره به ذهن ها باز می گردد.

برچسب
منبع

بیشتر بخوانید