جدید ترین عناوین خبری امروز
اس جی پلاس | sgplus

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

عاطفه رنجبر

نقد فیلم گربه ها (Cats)

ما باید از برخی فیلم ها خوشمان نیاید خصوصا فیلم هایی که سعی دارند با تریلر های جذاب و استفاده از ظرفیت موسیقی برادوی خود را جذاب جلوه دهند. من این فیلم ها را از اینترنت دانلود می کنم دیدن فیلمی که خود را با هدف تمسخر به اشتراک می گذارد واقعا سرگرم کننده است. صادقانه بگویم خواندن نقدهای منفی که در مورد این فیلم ها می شود واقعا جالب است که البته موارد زننده زیادی در میان آن ها به چشم می خورد. فیلم گربه ها ی تام هوپر یکی از این فیلم هاست ، من امروز می خواهم یک بررسی مثبت و ضروری را در مقابل نقدهایی که قبل از نمایش این فیلم سینمایی نوشته شده ارائه دهم .

اگر تریلری از گربه ها را دیده اید و از آن خوشتان نیامده ، لطفا با خواندن ادامه این مطلب وقتتان را هدر ندهید ، چون من نمی توانم تنها با این مقاله نظر شما را تغییر دهم . در پس همه دیوانگی های پیرامون این فیلم ، حقیقتی وجود دارد. این فیلم تنها برای شخص شما ساخته نشده است. گربه ها انتظار نداشتند که همه آن ها را بپذیرند و این همان چیزی است که باکس آفیس آن را محدود می نماید. با همه این ها ، فیلم گربه ها اقتباسی آشکار از یکی از موفق ترین موزیکال های  براد وی است .

این فیلم بر اساس نمایشنامه گربه ها اثر “اندرو لوید وبر” بر پایه اشعار تی اس الیوت ساخته شده است . داستان گربه ها حول محور گربه ای به نام ویکتوریا (فرانچسکا هیوارد) که در یک کیسه در بسته در خیابان های تاریک و فقیر نشین لندن رها شده می چرخد. در این صحنه او صدای ناهنجار گربه هایی را که بوسیله گروتیگر (ری وینستون) و آقای میستوفلیز (لوری دیویدسون) رهبری می شود می شنود. ابتدای ورود ویکتوریا با شک و تردید در میان حالت تهاجمی آن ها است ولی سرانجام او می تواند اعتماد سایرین را جلب نماید.

این شب یک شب مهم است شبی که یکی از گربه ها مقام منتخب Jellicle گربه های Jellicle را به دست می آورد. در این مراسم چند گربه مسن ترانه ای در مورد خودشان و قهرمانی که به انتخاب jellicle توسط رئیس گربه ها دیوترنومی پیر (جودی دنچ)اعلام خواهد شد اجرا می کنند . گربه هایی که امسال در این رقابت شرکت کرده اند را جنیانیدوتز(ربل ویلسون)، بوستوفر جونز ( جیمز کوردن) ، رام تام تاگر ( جیسون درولو) ، مانکاستراپ (رابی فایرچایلد) ، گربه تئاتر گاس (ایان مک کلن) و گریزابلا (جنیفر هادسون) تشکیل می دهند.

شادی توسط  مکاویتی بد ( ادریس البا)، گربه ای که قصد دارد همه شرکت کننده ها را بدزدد ، تا خودش تنها انتخاب برای قهرمانی باشد خراب می شود. او توسط بومبالورینای شرور ( تیلور سوئیفت) همراهی می شد . آیا صدای این فیلم برای شما دیوانه کننده است؟ این موسیقی تفاوت زیادی با موسیقی هیپ هاپ کمتر شناخته شده ما ندارد.

من درک می کنم که این فیلم عجیب و غریب است اما با دیدن تریلر یا نسخه موزیکال آن می توانید دقیقا متوجه شوید که با چه فیلمی مواجه خواهید شد. این فیلم ، نمایش مانند ، مجموعه ای از آهنگهای دلنشین است که توسط یک طرح به صورت یک نخ باریک و بلند به هم متصل می شوند و کمترین توجهی به همه انتقادات و تمسخر هایی که  در همه جا دیده می شوند نمی کند. اما وقتی شما این واقعیت ها را بدانید و توسط تریلر به پیش زمینه ای از آن دست یافته باشید متوجه می شوید زمانی که برای دیدن این فیلم صرف می کنید جالب و سرگرم کننده ترین وقتی است که برای یک فیلم گذاشته اید.

گربه ها به عنوان نمونه ای از انطباق بهتر موسیقی برای نمایش در یک فیلم سینمایی است. این یک جمله جسورانه است ولی حقیقت دارد. میانگین ها خوب نیستند. در این فیلم با همه امکانات و کارگردانی تام هوپر ، همه چیز باید ده برابر بهتر از این می شد اما در نهایت سازندگان این فیلم نتوانستند افتخار بهترین فیلم سینما ها و امتیاز حداقل براد وی را به دست آورند. ما حق نداریم بگوییم آن ها بد بودند آنها فقط نتوانستند آن چیزی را که ما برایش در سینما جمع شده بودیم ارائه دهند. از موزیکال هایی که قبلا کار شده بودند می توان به Chicago، West Side Story و نسخه های تلویزیونی Gypsy و Annie اشاره کرد.

گربه ها هم به گروه مصور اقتباس های موزیکال موفق  اصلی ملحق می شوند و این خیلی مهم است چون چنین موزیکالی هایی هرگز نباید برای بار دوم ساخته شوند. این فیلم ها برای آیندگان ساخته شده اند که کاری بس بدیل است . به نظر می رسد هوپر کارگردان از تجربیات قبلی اش برای این فیلم استفاده کرده است . در ابتدا او بازیگران حقیقی را که واقعا خواننده بودند به کار گرفت . هیچ بازیگر مسنی در گروه وجود ندارد. تنها گربه هایی که از نزدیک می بینید ایان مک کلن و جنیفر هادسون هستند. در حقیقت هادسون ممکن است در آهنگ اصلی فیلم بیش از حد دراماتیک بازی کند که درک این آهنگ را کمی دشوار می نماید.

با توجه به خود آهنگ ها ، مطمئن باشید که آن ها به صورت مجزا دلچسب نیستند ولی بر روی استیج برادوی به اندازه کافی زنده به نظر می رسند.  هر یک از این آهنگ ها برای صحنه نمایش به زیبایی ترجمه شده اند. در صحنه ، این آهنگ ها برای یک نمایش بزرگ تا آخرین ردیف خوانده شده اند که نیاز به قدرت و توان زیادی دارد. گربه ها با موفقیت خواننده ها را نزدیک می آورند و اشعار را هم با بازی احساسات به جای موسیقی به یک اندازه قوی ارائه می دهند.

جدای از شاد بودن ، این موسیقی، درجه یک است . در این فیلم ستاره واقعی فرانچسکا هیوارد است . حرکات ساده او ، مثل راه رفتن یا چرخاندن سر ، برازنده ترین هستند و برخلاف ظاهر CG سنگینش ، روی صحنه نمایش بسیار کاریزماتیک است . اگر شما هم به جای ویکتوریا بودید فورا به سمت او کشیده شده و به او علاقه مند می شدید.

برویم سر بحث و جدال واقعی. فیلم گربه ها بیش از حد CG است . همه بازیگران علاوه بر این که  لباس های ضبط فیلم را پوشیده اند ، لباس خز دار و آرایش شان هم به کارشان اضافه شده بود. گوش های آن ها پوشیده شده و گوش های گربه ای روی سرشان جایگزین شده  بود. همه اینها به یک طرف ،  بازیگران این فیلم مجبور شدند مثل گربه ها حرکت کنند و حرکات آن ها به سطوح غیر انسانی  احمقانه تبدیل شد. اما خوشبختانه افزایش CG و رقص زیبای بازیگران تعادل را به فیلم باز می گرداند.

به طور کلی اگر از نمایش موزیکال متنفر هستید گربه ها برای شما ساخته نشده است . طرفداران اصلی این فیلم سینمایی ، دوست داران گربه ها هستند. به نظر می رسد که هوپر حتی به خود زحمت نداده به نظر عموم مردم توجه نماید اما در عوض تصمیم گرفته جادوی اصلی خود را به روشی سینمایی ضبط نماید که موفق هم شد.

منبع: Filmthreat

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به