۰

نقد فیلم Just Mercy (فقط رحمت) – درام اعدام با نیرویی آرام

فیلم Just Mercy ، اقتباسی است از خاطرات وکیل مدافع عملگرا ، برایان استیونسون (Bryan Stevenson) در سال 2014 ، تحت عنوان ” داستان عدالت و رستگاری (A Story of Justice and Redemption) “، درام حقوقی  و بزنگاه به کارگردانی Destin Daniel Cretton ، در بیشتر بخش هایش ، به طور تحسین برانگیزی فراتر از حقیقت موضوع آن است . سخنرانی دراماتیکی که به  ترکیبی آرامتر کمک می کند علت واقعی مبارزه یک مرد برای رساندن فریاد خاموش زندانیان اعدامی محروم می باشد. طبق کتابی که ماجرای این فیلم از آن گرفته شده است ، این فیلم نیز به بیان داستان طولانی فقر، تبعیض و نژاد پرستی نهادی در برخورد شرم آور عدالت است – پرونده والتر مک میلان ، یک آمریکایی آفریقایی محکوم به اعدام برای جنایتی است که ظاهرا مرتکب نشده است. با وجود نمایشنامه هوشمندانه Cretton و Andrew Lanham ، پرونده  مک میلان هنوز به طور کامل به تصویر کشیده نشده است این فیلم تنها نمونه ای توتمی از چگونگی عملکرد سیستم اجتماعی و اقتصادی در حیطه برده داری است که هنوز هم مثل گذشته ادامه دارد.

ماجرا در سال 1987 در شهرمونرو ، آلباما ، اتفاق می افتد جایی که مک میلان قطع کننده درختان پالپ وود (تشخیص Jamie Foxx در این نقش تقریبا غیر ممکن است) به اتهام قتل روندا موریسون نوجوان سفید پوست بازداشت می شود. بیلبوردها با موضوع مونرواویل ، زادگاه هارپرلی هستند ولی به نظر نمی رسد روح اتیکوس فینچ برای دیدار مجدد تالارهای دادگستری ظاهر شود. در این زمان است که استیونسون (Michael B Jordan) شروع به دفاع از زندانیان اعدامی می کند ، مک میلان با اسم مستعار جانی دی ، با امید اندکی به  تعویق حکم و بدون هیچ امیدی به وکلا در انتظار اجرای حکمش است . در این شرایط  استیونسون به عنوان یکی از بنیانگذاران شروع عدالت برابر (EJI) مصمم است تا تغییری ایجاد کند و علی رغم بی توجهی های اولیه موکلش ، آقای وکیل برای دیدار با دوستان و خانواده هایی که مک میلین را می شناسند راهی محله فقیر نشین او می شود در حالی که می داند نباید چنین کاری انجام دهد.

برای آن دسته از مخاطبانی که آمادگی جزئیات مبارزاتی قابل باور پرونده واقعی را ندارند (این واقعه طی برنامه خبری 60 دقیقه ایالات متحده آمریکا در سال 1992 معروف شد) من شخصا به فیلم اجازه می دهم تا رویه ای را که در مورد بینندگان صلاح می داند در پیش بگیرد چون افشای واقعیت های کلیدی است که محکومیت ایالتی را تحلیل می نماید. و همین کافی است تا بتوان گفت قبل از این که همه چیز به طور کامل فروپاشیده نشده نمی توان گامهای بلندی در این رابطه برداشت ، تحمیل خصومت یک جامعه (چه مدنی و چه قانونی ) با سرمایه گذاری کلان به منظوربسته نگهداشتن دائمی پرونده موریسون هم از این نمونه است.

پوسترهای این فیلم با نقل قول هایی که حکایت ازنمایش این فیلم برای اجراهای با ارزش اسکار فیلم دارد به راحتی می توانند غیبت آن را از لیست نامزدهای اخیر این جوایز به عنوان شاهدی دیگر مبنی بر این که شعار #Oscar So White هنوز هم اعمال می شود توجیه نماید، احساسی که با پریشانی مشابه  از به رسمیت شناخته نشدن  تغییرات برجسته 2019 از نمونه های مشابهی مثل Lupita Nyong’o ، Jennifer Lopez ، Awkwafina و Song Kang-ho و سایرین تشدید می شود. چشم پوشی از این فیلم سینمایی به کارگردانی Cretton ممکن است امسال فقط با عدم حضور آن در صحنه  دوستانه اسکار باشد ولی واقعیت این است که برنده بهترین فیلم سال گذشته اسکار ، فیلمی به نام کتاب سبز بود و این موضوعی است که آدمی را به وحشت می اندازد.

تیم آدامز در مصاحبه 2015 خود با استیونسون در مقاله ای با عنوان ” ماندلای آمریکا” (اصطلاحی که توسط توتو دیسموند اسقف اعظم امریکا ابداع شده است) مکررا به نقش همیشگی استیونسون بدون هر نوع ایده قهرمانی و توصیف صحبت کردن او تحت عنوان آرام و دقیق ، و موضعی صریح و تند در مقابل نامردی های آشکار اشاره می نماید. این ها خصوصیاتی هستند که با CV ساخت فیلم کرتون به گوش می رسند و به اولین اثر او در سال 2013 باز می گردد ، جشنواره South by Southwest به فیلم Short Term 12 توجه نشان می دهد ، و فیلم کوتاهی که برگرفته از یک زندگی نامه است در سال 2008 ساخته می شود. نقش اصلی اولین فیلم تحسین برانگیز کرتون را Rami Malek، Lakeith Stanfield و Brie Larson بر عهده داشتند که از این میان Larson دوباره در فیلم Just Mercy به همکاری با کرتون در نقش بسیار سخت اما کم اهمیت اوا انسلی یکی از بنیانگذاران EJI پرداخته است (کاری که با بازی در فیلم Glass Castle در سال 2017 انجام داد). این یک عملکرد حمایتی جسورانه و سرشار از تواضع است که کمک می کند این داستان بی معطلی مورد توجه قرار گیرد.

سایر نقش های گروه کاملا غیر حرفه ای می باشند کیفیتی که معمولا نشان دهنده کریپتونیت بودن برای داوران جشنواره ها ست . O’Shea Jackson Jr و Rob Morgan در نقش Anthony Ray Hinton و Herbert Richardson ، زندانیان بزهکار یا بی گناه محکوم به اعدام برای کمک به تصور باور نکردنی اشد مجازات ، کاملا متقاعد کننده هستند  و فشار بسیار زیاد در فیلم درام Dead Man Walking برنده اسکار 1995 به کارگردانی تیم رابینز را تداعی می کند. Darrell Britt-Gibson انرژی عصبی زیادی را برای نقش Darnell Houston شاهد اجباری می گذارد در حالیکه Tim Blake Nelson در نقش متهم اصلی مک میلان به فرم متقاعد کننده ای ناتوان و خمیده می ایستد. در مورد فوکس و جردن شمارش معکوس شروع شده زمان اندک باقی مانده  نفس کشیدن را برایشان سخت می کند (رای نهایی دادگاه ، تفکیک سلول زندان) زمانی است که کرتون به طور خلاصه  تندی دراماتیک را با نتایج هیجان انگیز به تصویر می کشد.

] ]>

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید