ردکردن این
Index

پاسخ جیمز گان نسبت به صحبت های توهین آمیز اسکورسیزی به فیلم های مارول

مارتین اسکورسیزی کارگردان صاحب نام دنیای سینما در مصاحبه ای با سایت Collider عنوان کرد که فیلم های دنیای مارول “جزوی از سینما نیستند و من آنها را تماشا نمیکنم”. بعد از این گفته هواداران مارول از دست این کارگردان بسیار دلخور شدن و حسابی در شبکه های اجتماعی از خجالت اسکورسیزی درآمدن. اما در این بین جیمز گان کارگردان فیلمهای دو قسمت Guardian of the Galaxy در تویتر شخصی خود ناراحتی خود را اینچنین نوشت. 

مارتین اسکورسیزی یکی از 5 کارگردان زنده ای است که من به آنها علاقمند هستم. هنگامی که مردم در آن زمان بدون دیدم فیلم وسوه مسیح آن را تحریم کردن، بسیار عصبانی شدم. اماوقتی میبینم اسکورسیزی به همان روش نسبت به فیلم های مارول رفتار میکند ناراحت می شوم.

گان اینگونه توضیح می دهد که همانگونه که مردم در آن زمان عقیده شخصی و مذهبی خود را نسب به سینما ارجحیت دادن اکنون مارتین نیز عقیده شخصی خودش را نسبت به فیلم های مارول نشان میدهد، من صرفا از دید داوری و نقد حرفه ای به فیلم وسوه مسیح نگاه میکنم و نه صرفاً اعتقاد مذهبی. وقتی شما از دیدگاه منتقد حرفه ای به فیلم نگاه میکنید نباید مسائل شخصی و اعتقادی خود را وارد نقد کنید و همانگونه که قبل تر گفتم از دید یک منتقد حرفه ای از واکنش مردم و تحریم فیلم وسوه ی مسیح دلخور شده بودم.
Scorsese

اسکورزسیزی در پاسخ به سایت خبری Collider درباره دنیای مارول گفت:” من اون ها رو نمیبینم، میدونید که؟ این سینما نیست. راستش را بخواهید، نزدیک ترین چیزی که میتوانم نسبت به این فیلم ها بگم این است که بازیگران در هر شرایطی بهترین تلاش خودشون را میکنند، اما این سینمای بشریت نیست و سعی ندارد تجربیات عاطفی و روانی به انسان های دیگری منتقل کند.”

در حقیقت اسکورسیزی بر این عقیده است که سینمای مارول مانند یک شهربازی می ماند که شما یک شب با دوستان خود به آنجا میروید، ساعتی سرگرم می شوید و تمام ماجرا همان جا ختم میشود و صرفا یک سرگرمی و شادی زودگذر است. میتوان گفت شاید اسکورسیزی تمام فیلم های مارول و فراز و نشیب های شخصیت های آنها را مشاهده نکرده است. همانطور که میدانید فیلم های مارول به هم پیوسته هستند هر شخصیت دارای نقاط اوج و افول زیادی هستند و نمیتوان نظر اسکورسیزی را بصورت کامل قبول کرد.
 اگرچه عقیده این کارگردان شخصی است و ممکن است بعد از دیدن فیلم های دنیای مارول با نظر این کارگردان مخالفت کنید. شخصیت پردازی و مسیر اوج و فرود شخصیت ها در فیلم های مارول خصوصاً مردآهنی به خوبی پرداخته شده است. حتی در فیلم های تور نیز این شخصیت پردازی را می بینیم و می توان گفت از بسیاری از فیلم های هالیوود یک سر و گردن بالاترست. علی الخصوص که کارگردانی که غالب ژانرهای سینمایی را بلد است و حتی فیلم هایی با ترکیب چند ژانر ساخته است،چنین نظری را بیان کرده است. با احترام به مارتین اسکورسیزی کبیر باید گفت ابتدا حتماً برای نقد آثار باید آنها را دید و در ادامه آثار را از زاویه ژانر خودش بررسی کرد. نه نگاه صرفاً شخصی که ما نسبت به یک فیلم داریم.
نظر شما درباره صحبت های دو کارگردان مطرح سینما چیست؟ نظر کدام کارگردان به دیدگاه شما نزدیکتر است؟

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.