ردکردن این

بهروز وثوقی “گوزن ها” در “آشغالهای دوست داشتنی”

دوم دی ماه 1398 خبر گزاری تابناک با تصدیق خبر حضور یک بازیگر تازه در فیلم سینمایی “آشغالهای دوست داشتنی” که چندی پیش توسط محسن امیریوسفی کارگردان این فیلم اعلام شده بود نوشت : ” فیلم سینمایی “آشغالهای دوست داشتنی اصل” نسخه تازه فیلم آشغالهای دوست داشتنی است که برای حضور در جشنواره فیلم فجر ارائه شده ، بهروز وثوقی بازی کرده است ، اتفاقی که سال 1391 بعد از طی مراحل تولید این فیلم رخ داده و محسن امیر یوسفی در سفر آمریکا رقم زده و اکنون همزمان با ارائه نسخه تازه این فیلم به دبیرخانه جشنواره ملی فیلم فجر علنی شده است و در نسخه ای که به دبیرخانه جشنواره فجر ارائه می شود ، این سکانس ها وجود دارد . در این نسخه اصل ، بهروز وثوقی در کنار دیگر بازیگران فیلم ایفای نقش می کند. “

بهروز وثوقی ستاره سابق سینمای قبل از انقلاب در فیلم های مشهوری چون “گوزن ها” ، “رضا موتوری” ، “قیصر”، “سوته دلان” و… است. او برای بازی در فیلم “گربه در قفس ” به کارگردانی “تونی زرین دست” همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به آمریکا رفت و در آنجا مقیم شد. خسرو شکیبایی ، بهمن قبادی و عباس کیارستمی به دفعات از وثوقی به عنوان ستاره سینمای ایران یاد کرده اند. مطمئنا بازی مجدد این هنرمند دیرآشنا و پرطرفدار بعد از 40 سال دوری برای هر فیلمی مخاطبان فراوانی را به ارمغان خواهد آورد.

فیلم ” آشغالهای دوست داشتنی ”  به کارگردانی و تهیه کنندگی و نویسندگی محسن امیریوسفی که در سال 1391 تولید شده بود بعد از چند سال توقیف بالاخره در بهمن 1397 اکران شد ولی با وجود تلاش های زیاد هنوز موفق به حضور در جشنواره فیلم فجر نشده است . امیر یوسفی امسال نیز تلاش خود را کرده است او امسال این فیلم را با 55 دقیقه تغییر نسبت به فیلم اکران شده به جشنواره ارائه داد . تا عدم استفاده این از این مقدار صحنه ضبط شده در یک فیلم توسط یک سازنده بی سابقه است به همین جهت قانون خاصی در مورد اکران عمومی چنین فیلمی وجود ندارد .

این فیلم که به روایت رویدادها و اعتراضات بعد از انتخابات سال 1388 می پردازد داستان پیرزنی است که در جریان حوادث بعد از انتخابات 1388 ، به عده ای از معترضان فراری در خانه اش پناه میدهد و از آن پس تصور می کند خانه اش مورد سوء ظن ماموران امنیتی قرار گرفته و احتمالا خانه او را مورد تفتیش قرار خواهند داد . پس تمام شب را در حال مذاکره با چهار شخصیتی که  قاب عکس شان بر دیوار خانه  اش آویخته می گذراند. این چهار شخصیت شوهر ، برادر ، و دو پسر پیرزن هستند.

از بازیگران این فیلم سینمایی: شیرین یزدان بخش ، هدیه تهرانی ، اکبر عبدی ، صابر ابر ، حبیب رضایی ، شهاب حسینی ، نگار جواهریان ، میرطاهر مظلومی و هوشنگ قوانلو را می توان نام برد.

” آشغالهای دوست داشتنی ” که در بیست و یکمین جشن سینمای ایران برنده جایزه بهترین فیلمنامه  نیز شده است به دلیل موضوعی که دارد از ابتدا با موانع زیادی مواجه شد در طی این مشکلات کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خطاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1393 از ایشان خواست تا از صدور مجوز اکران این فیلم و 7 فیلم دیگر که با نام ” فیلم های مرتبط با فتنه ” نامگذاری شده بودند اجتناب نمایند .

محسن امیر یوسفی در مصاحبه ای با ایسنا گفت: ” فیلم ” آشغالهای دوست داشتنی ” اصل 55 دقیقه با نسخه اکران شده تفاوت دارد ، این تفاوت شامل پانزده دقیقه سکانس های اضافه شده با نسخه اکران شده است که جداگانه فیلمبرداری شد. البته فیلمنامه ” آشغالهای دوست داشتنی ” اصل دقیقا منطبق بر پروانه ساخت فیلم اولیه است و از نظر متن قانونی مشکلی برای ساخت و تولید نداشته است.”

با این تفاسیر آیا “آشغالهای دوست داشتنی ” خواهد توانست نظر مثبت سازمان سینمایی و سیاست گذاران فرهنگی کشور را جلب نماید و علاوه بر حضور در جشنواره فیلم فجر اکران عمومی مجددی با نسخه جدیدش داشته باشد یا خیر ؟

برچسب
منبع

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.