ردکردن این

پروژه وسایل نقلیه متصل شهر Tampa برای ایمن تر کردن رانندگی

شکی نیست که وسایل نقلیه متصل راهی هستند به سوی آینده ای مدرن ، اختراعات و نوآوری های سرتاسر دنیا نشان از طیف وسیع این فناوری دارند.

به عنوان مثال انجمن خودروسازی5G  (5GAA) ، انجمنی از تولید کنندگان وسایل نقلیه ، شرکت های فناوری و صنعت ارتباطات با محوریت فناوری وسایل نقلیه متصل است که قصد دارد راه حل جهانی تری را برای ترافیک و نیازهای حمل و نقل ما در آینده ارائه دهد .

مشکلی پیچیده

مشکل ترافیک و حمل و نقل یک مسئله پیچیده است که به این راحتی قابل حل نمی باشد. چگونگی یک اتصال استاندارد برای وسایل نقلیه و سایر لوازم مورد استفاده انسان و حتی حیوانات خانگی ، کالسکه ها و قهوه جوش هنوز مشخص نیست . در مسیر استفاده از این فناوری مطمئنا به کارگیری آن برای اتصال نقاط میان وسایل نقلیه ، دستگاهها و انسان ها خصوصا در مناطق شهری که جمعیت بیشتری دارند می تواند راه گشا باشد.

یک نمونه از این فناوری در شهر تامپای ایالات متحده آمریکا باهدف مقابله با معضلات شهری است .

برای رسیدن به این هدف ، شهر در حال کار با زیمنس  (Siemens) برای توسعه شبکه ای از باکس ها یا وسایل نقلیه  یا هر چیزی (V2X) در محدوده جاده ها (RSU) است که به طور موثر نقاط بین وسایل نقلیه را به هم متصل می کند.

تکنولوژی اتصال

این شبکه شامل 46 باکس کنار جاده است که حدود 1000 اتومبیل داوطلب و 10 اتوبوس و 8 تراموای شهری را با هم لینک می نماید. این فقط یکی از چندین پروژه پیشگام در ایالات متحده است ، که در وایومینگ و دیگر شهرهای نیویورک با هدف ساده سازی جریان ترافیک و کاهش تصادفات رانندگی در حال اجرا می باشد. برای این منظور THEA از فناوری ارتباط وسایل نقلیه  به  وسایل نقلیه (V2V) و وسایل نقلیه به  زیرساخت ها (V2I) استفاده نموده است.

مقامات محلی در سال 2015 توافق نامه ای را با وزارت حمل و نقل ایالات متحده (USDOT) امضا کردند و اداره بزرگراه منطقه ای تامپا/هیلزبورو (THEA) را در کنار اداره ترانزیت منطقه ای هیلزبورو برای اجرای این پروژه به کار گرفتند. آن ها بعد از پی بردن به مزایای سیستم های عوارض تمام الکترونیک ، انگیزه لازم برای این پروژه را به دست آورده بودند. به نظر می رسد فناوری وسیله نقلیه متصل (CV) هم مزایای زیادی را برای آن ها به ارمغان خواهد آورد.

هشدارهای دینامیکی

برای پروژه Tampa ، CV ها با استفاده از یک تکنولوژی وایرلس دامنه کوتاه تا متوسط دو طرفه که DSRC یا ارتباطات دامنه کوتاه اختصاصی (Dedicated Short Range Communications) که اندکی شبیه وای فای است مرتبط می شوند. البته این به آن معنی نیست که اتومبیل ، اتوبوس یا هر هرچیز دیگری در این زمینه ممکن است اتوماتیک یا مستقل باشد چون راننده همیشه کنترل کاملی بر وسیله نقلیه خود دارد و در عین حال می تواند یک سری هشدارهای دینامیکی مثل نشانه های صوتی یا تصویری برای پایان کاهش سرعت رمپ و هشدارهای برخورد تصادفی به مانع پیش رو را دریافت نماید.

ما اخیرا توانستیم نگاهی عملی به رانندگی بیاندازیم و برخی از راه حل های بالقوه را به نمایش بگذاریم همه آن چیزهایی که با مفهوم وسیله نقلیه متصل گره خورده اند. برای انجام این عملیات مقامات شهری حتی بخشی از بزرگراه لی روی سلمون را به منظور روشن کردن نماهای متفاوت پروژه بستند. حتی یک پلیس اسکورت در ورودی بزرگراه وجود داشت تا کسی دیگری نتواند به محوطه پروژه وارد شود .

ترافیک سنگین

مرکز این سیستم ،زنجیره ای از هشدارهای راننده است که در آینه  مشاهده عقب راننده و هنگام نزدیک شدن به موانع مشاهده می شود. اولین نمونه موانع در این آزمایش وقتی ما رانندگی در بزرگراه را شروع کردیم و بعد از تپه به سمت پیچ تند جاده حرکت کردیم پدیدار شد. این تیم توضیح داده که چطور آینه جلوی راننده قادر به دادن هشدارهای بی شماری در CV های خود بوده است.

مقامات بیان داشتند که این پیچ تند ، که به تقاطع چراغ راهنمایی و رانندگی خیابان توینگز شرقی و خیابان مریدین ختم می شود ، همیشه مستعد ترافیک بسیار سنگینی است که در اطراف پیچ جاده ایجاد می شود.

برای مقابله با تصادفات ، سیستم هشدار به صورت خودکار ، هشداری به شما می دهد تا بگوید که آیا ترافیک در راه است و یا شما باید سرعت خود را برای رسیدن به پیچ کم کنید . بهترین چیز در این روش پدیدار شدن هشدار آینه جلوی راننده  است ، بنابراین فراموش کردن یا نادیده گرفتن آن خیلی سخت می شود.

رانندگی هوشمند

رفتن به مسیرهای اشتباه در جاده ها نیز ، خصوصا در آمریکا خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد این مسئله خصوصا در Tampa ، که در آن از خطوط برگشت پذیر ابتکاری (REL) استفاده شده بسیار مشکل ساز شده است . مجددا از این فناوری در بزرگراه لی روی سالمون استفاده شده و به گونه ای طراحی گردیده است که از مدیریت ترافیک استفاده بهینه نماید. خطوط در طول ساعات مختلف روز به منظور افزایش جریان ترافیک در طی رفت و آمدهای ساعات پربار ، به چرخش در می آیند. این روش با نادیده گرفتن پیامدهایی که دارد یک راه حل بسیار عملی است . راننده وسیله نقلیه متصل THEA برای یافتن آدرس هایی که راننده ها را با رفتن به راه غلط گیج می کند آمادگی کامل دارد. استفاده از اتصال وسایل نقلیه و باکس های کنار جاده ، راننده ها از راننده های جلویی که  به راه اشتباه رفته اند هشداری دریافت می کنند. مقامات شهری بیان داشتند که این فناوری می تواند راهی برای متوقف کردن تصادفات باشد چراکه این جاده ها در طی سالهای اخیر با تلفات جاده ای فراوان بستری از تست کامل چنین فناوری بوده است.

اول ایمنی

یکی دیگر از امتیازات این سیستم وقتی است که از بزرگراه خارج می شوید و به شهر می روید. خیابان ها مملو از مردمی است که هر کدام به سمتی می روند. در این شرایط هم این سیستم با دادن هشدار عابرپیاده هنگام عبور از محل تقاطع و ورود به جاده های شهری سطح دیگری از ایمنی در رانندگی را به شما می دهد. این سیستم برای کارایی بیشتر جریان ترافیک هم مفید است . سیستم خطوط تراموای TECO یک سرویس حمل و نقل واگنی الکتریکی است که بین مرکز شهر تمپا و شهر یبو جریان دارد. در این نمونه ایمنی نیز به دلیل این که سیستم وسایل نقلیه متصل ، تغییر مسیرناگهانی رانندگان پریشان یا عجول در مسیرهای ریلی شهری پیش روی تراموا را هشدار می دهد بهبود یافته است.

کارایی بیشتر

با استفاده از این فناوری ، سیستم مدت زمان تغییر چراغ ها در تقاطع های آمریکا ، می تواند زمانبندی سیگنالی را اپتیمایز نماید و با توجه به میزان ترافیک روشن یا خاموش شود. اتصال وسایل نقلیه همچنین می تواند به رانندگان در مورد موانع نزدیک آن ها که قابل مشاهده نیستند هشدار دهد . این امر به ویژه در مورد تقاطع های بدون دید و مواردی از این دست که راننده هیچ تصویری از اطراف خود ندارد مفید است .

همچنین با استفاده از باکس های کنار جاده ، چراغ ها با کارایی بیشتری کار می کنند ، شما برای این که مطمئن شوید ماشین دیگری از سمت دیگر عبور نمی کند سه دقیقه در یک تقاطع گیر نمی کنید . همه آنچه گفتیم به آن معناست که شما با زندگی در یک منطقه دارای فناوری اتصال، سریعتر به مقصد خواهید رسید.

برچسب
منبع

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.