ردکردن این

بررسی کابل های افزایش طول Lian Li Strimer Plus V2 ARGB

کمپانی Lian Li با معرفی کردن سری اول کابل های Strimer بعد جدیدی به دنیای رنگارنگ گیمر ها اضافه کرد. حالا با معرفی سری جدید Strimer Plus V2 که کابل های افزایش طول با قابلیت ARGB هستند هر دو مشخصه اصلی را بهبود بخشیده است. این خانواده شامل سه محصول متفاوت است. یک کابل 24 پین برای اتصال برق اصلی مادربورد و دو مدل برای اتصال برق PCI-E یا همان کارت گرافیک، که اولی شامل دو اتصال 2+6 پین، Strimer Plus V2 8-pin نام دارد و دومی با سه اتصال 2+6 پین Strimer Plus V2 Triple 8-Pin نام گرفته است.

Strimer Plus V2

تفاوت های Strimer Plus V2 با مدل قبلی از متریال استفاده شده شروع می شود. در مدل جدید در کنار سیلیکون از متریال TPE به جای PVC استفاده شده است. این تغییر باعث شفافیت بیشتر نور های RGB شده است و همچنین کیفیت ساخت کلی و ظاهر محصول را ارتقا داده است. سیم های استفاده شده در Strimer Plus V2 همچون مدل های قبلی از نوع گیج 18 هستند. به این معنی که قطر رشته های مسی استفاده شده حدود یک میلیمتر است.

کابل های افزایش طول Lian Li Strimer Plus V2 ARGB

طول کابل 24 پین 20 سانتی متر است و دو مدل PCI-E هر کدام 30 سانتیمتر طول دارند. عرض نوار های های RGB یا به اصطلاح کانال های Strimer Plus V2 از 2.8 میلیمتر در مدل قبلی به 2.1 میلیمتر کاهش یافته است. ضخامت کلی کابل نیز از 11 به 8 میلی متر رسیده است. این تغییر در ابعاد و البته متریال باعث شده که کابل ها ظریف تر باشند و نصب آنها تا حدودی راحت تر باشد. و در نهایت نمای ظاهری تر و تمیز تری ارائه کنند.

بسته بندی

مدل Strimer Plus V2 ARGB که همان کابل 24 پین است، در واقع قطعه اصلی این مجموعه محسوب می گردد. به همین دلیل به همراه یک کنترلر ARGB و دو تکه نوار چسب دو طرفه برای نصب آن دورن کیس عرضه شده است. همچنین در بسته این محصول یک کابل Micro USB به اتصالات USB روی مادربورد وجود دارد که برای اتصال کنترلر به بورد اصلی و ارتباط نرم افزار استفاده می شود. در نهایت دو قطعه بسته سفید رنگ نیز ارائه شده، که کاربر می تواند جایگزین بست های مشکی رنگ پیش فرض نصب شده کند.

بسته بندی کابل های Strimer Plus V2
بسته بندی کابل های Strimer Plus V2
محتویات جعبه Strimer Plus V2
محتویات جعبه Strimer Plus V2

کنترلر ARGB

کنترلر Strimer Plus V2 شامل یک اتصال برق ساتا می شود که تامین کننده توان مورد نظر برای عملکرد این قطعه است. در کنار آن یک اتصال کوچک وجود دارد که برای ارتباط هماهنگ سازی با مادربورد یا کنترلر های دیگر است. بلافاصله در کنار آن درگاه اتصال Micro USB قرار گرفته است که با کابل موجود در پکیج برای ارتباط با نرم افزار مخصوص Lian Li استفاده می شود.

در سمت دیگر کنترلر یک درگاه غیر استاندارد اختصاصی وجود دارد. که برای اتصال ARGB کابل 24 پین استفاده می گردد. در ضلع کناری های یک اتصال دیگر از همین نوع به همراه یک اتصال مشابه ولی با ابعاد کوچک تر قرار گرفته است. این دو اتصال برای نصب کابل های مربوط به PCI-E هستند که مدل بزرگتر برای 3 اتصال 8 پین و درگاه کوچک تر برای دو اتصال 8 پین استفاده می شود. از این دو درگاه به طور همزمان نمی توان استفاده کرد و تنها یکی از آنها در هر لحظه فعال خواهد بود که توسط کلید قرار گرفته بین آنها قابل انتخاب است.

اتصال برق، MB Sync و Micro USB
اتصال برق، MB Sync و Micro USB
اتصال ARGB برای کابل 24 پین
اتصال ARGB برای کابل 24 پین
اتصال ARGB کابل های PCIe و کلید انتخاب بین آنها
اتصال ARGB کابل های PCIe و کلید انتخاب بین آنها

نگاه نزدیک تر

در اولین نگاه، Strimer Plus V2 همانطور که گفته شد، نسبت به مدل قبلی ظریف تر و مرتب تر به نظر می رسد. لیان لی قطر نوار های ARGB را کاهش داده که باعث کاهش قطر کلی کابل شده است. به علاوه با تغییر چیدمان کابل ها، قرار گیری نوار های ARGB و سیم ها بهبود یافته، که نتیجه کاهش ضخامت کلی کابل و امکان خمیدگی بیشتر در کابل است.

کابل برق 24 پین ATX به یک اتصال هشت پین مخصوص برای ارتباط با کنترلر همراه کابل است. اگر بست های روی کابل را باز کنید در زیر یکی از آنها محل اتصال ورودی سیم ARGB و یک مدار چاپی و همچنین سه دسته چهارتایی از نوار های ARGB را مشاهده خواهید کرد. اگر از هشت سیم ورودی ARGB دوتا را مسئول اتصال زمین و 12 ولت بدانیم این کابل دارای 6 منطقه مجزای ARGB خواهید بود. یعنی نوارهای ARGB به صورت دو به دو با هم کنترل می شوند.

نمای کلی Strimer Plus V2 24-Pin ATX
نمای کلی Strimer Plus V2 24-Pin ATX
محل اتصال کابل ARGB در زیر بست کابل 24 پین
محل اتصال کابل ARGB در زیر بست کابل 24 پین

Strimer Plus V2 -Triple 8-Pin PCIe

اتصال برق گرافیک نسبت به کابل 24 پین ATX 10 سانتیمتر بلند تر است. در بسته بندی آن هم تفاوت هایی وجود دارد. دیگر خبری از کنترلر و کابل USB وجود ندارد. اما بجای آن کابل یک تبدیل قرار گرفته است که به شما اجازه می دهد اتصال ARGB 8 پین اختصاصی Lian Li را به اتصالات استاندارد ARGB موجود روی مادربورد متصل کنید. البته در این حال دیگر کانال بندی وجود نخواهد داشت و همه 12 رشته ARGB به صورت یکسان تغییر خواهند کرد.

در محل اتصال کابل به ورودی منبع تغذیه بست مشابه با مدل 24 پین مشاهده می شود که محل اتصال سیم ARGB را پوشانده است. اما در سمت مقابل که به کارت گرافیک متصل می گردد، از سه بست کوچک تر که هر اتصال 2+6 را جدا می کند استفاده شده است.  در طول کابل هم دو بست شفاف مشاهده می شوند که سه کابل 8 تایی را کنار هم قرار داده اند. بله در واقع این کابل از سه کابل 8 رشته کاملا مجزا تشکیل شده است.

تبدیل 8 پین  ARGB به اتصال استاندارد سه پین برای مادربورد همانند مدل های قبلی است. نکته جالب توجه اینجا یک برچسب با پیام هشدار است. با این مضمون که در صورت استفاده از رنگ سفید ثابت برای RGB از حداکثر شدت نور استفاده نکنید. این احتمالا به دلیل شدت جریان مجموع عبوری از کابل است که می تواند باعث حرارت بیش از حد و یا حتی آسیب به آن شود.

جالب تر از QR Code موجود روی برچسب است، که برای توضیحات بیشتر شما را به یک آدرس اینترنتی با اشتباه تایپی ارجاع می دهد!. حتی بعد از اصلاح دستی آدرس هم صفحه مربوطه که قرار است راهنمای استفاده از کابل باشد یافت نشد.

نمای کلی Lian Li Strimer Plus V2 - Triple 8-Pin PCIe
نمای کلی Lian Li Strimer Plus V2 - Triple 8-Pin PCIe
کابل تبدیل ARGB برای اتصال به مادربورد و برچسب هشدار
کابل تبدیل ARGB برای اتصال به مادربورد و برچسب هشدار

Strimer Plus V2 2X8-Pin PCIe

اتصال برق گرافیک مدل کوچکتر که تنها از دو کابل هشت رشته ای تشکیل شده؛ به جز در اتصال ARGB آن که 6 پین است، هیچ تفاوتی با مدل بزرگتر ندارد. البته بروی این کابل به دلیل کاهش تعداد نوار های ARGB هشدار کاهش شدت نور وجود ندارد، چرا که حداکثر جریان مصرفی کمتر شده است.

نرم افزار Lian Li L-Connect 3

اپلیکیشن Lian Li L-Connect 3 از طراحی ظاهری بسیار خوبی برخوردار است. چیدمان منو ها کاملا استاندارد است. منو های اصلی در نوار سمت راست قرار گرفته اند و زیر منو ها به صورت سربرگ هایی در بخش سمت چپ قابل دسترسی هستند.

دو بخش Quick/Sync Lighting و  Strimer Plus برای انجام تنظیمات نور پردازی هستند. اولی شامل دیگر قطعات همچون مادربورد هم می شود و دومی به طور انحصاری برای کابل های Strimer Plus است. تعداد بسیار زیادی تنظیمات و رنگ بندی های از پیش تعیین شده وجود دارد که از بین آنها می توانید انتخاب کنید. همچنین در همه آنها امکان تغییر رنگ، سرعت و جهت انیمیشن نیز وجود دارد. همچنین شما به میتوانید رنگ هر کانال که از دو نوار ARGB تشکیل شده است را نیز به صورت مجزا تعیین کنید.

نرم افزار هوشمند بوده و متصل بودن یا نبودن کابل های مختلف Strimer Plus V2 را تشخیص می دهد. برای عملکرد نرم افزار کنترلر ARGB لیان لی و اتصال کابل USB به مادربورد الزامی است.

نرم افزار Lian Li L-Connect 3
نرم افزار Lian Li L-Connect 3
منوی تنظیمات Quick/Sync Lighting
منوی تنظیمات Quick/Sync Lighting
منوی تنظیمات Strimer Plus Lighting
منوی تنظیمات Strimer Plus Lighting

نمای ظاهری نهایی

اتصال سیم های ARGB و دیگر اتصالات به کنترلر بسیار ساده و سر راست است و جهت گیری هوشمندانه آنها امکان یک مدیریت کابل شسته و رفته را به شما می دهد.

کنترلر ARGB به همراه همه کابل های متصل شده
کنترلر ARGB به همراه همه کابل های متصل شده
نمای نهایی و اسمبل شده Strimer Plus V2 ARGB
نمای نهایی و اسمبل شده Strimer Plus V2 ARGB

رنگها برروی Strimer Plus V2 به خوبی ترکیب شده اند و کاملا شفاف و روشن هستند. میزان روشنایی حداکثر عرائه شده کاملا ایده آل است. LED های مجزای روی نوار به هیچ عنوان قابل مشاهده نیستند و حرکت رنگها کاملا نرم و روان است.

کانال های ARGB تشکیل شده از نوار LED با رنگ بندی مجزا
کانال های ARGB تشکیل شده از نوار LED با رنگ بندی مجزا
ترکیب رنگ خوب، شفاف و یکدست
ترکیب رنگ خوب، شفاف و یکدست

جمع بندی

Strimer Plus V2 یک ارتقای خوب برای مدل قبلی محسوب می شود. محصول جدید ظریف تر و قابل استفاده تر شده است. عملکرد دقیقا همان چیزی است که از آن انتظار می رود و کیفیت ساخت همچون دیگر محصولات Lian Li بسیار خوب است. این یک قطعه تزیینی است که تاثیری در عملکرد رایانه شما ندارد. اما تاثیر آن بر ظاهر و زیبایی دستگاه شما غیر قابل انکار است.

برچسب

بیشتر بخوانید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.